DOWÓZ DZIECI DO PLACÓWEK OŚWIATOWYCH
DOWÓZ UCZNIÓW DO SZKÓŁ
Uprawnienia uczniów oraz obowiązki organu prowadzącego w zakresie dowożenia uczniów do szkół i placówek zostały określone w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka przekracza:
- 3 km – w przypadku uczniów klas I - IV szkół podstawowych;
- 4 km – w przypadku uczniów klas V i VIIII szkół podstawowych;
obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat - także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej.
DOWÓZ DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH
do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego lub ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych
-
ZASADY ZGŁASZANIA WNIOSKU W SPRAWIE OBJĘCIA DOWOZEM DZIECKA DO SZKOŁY, PRZEDSZKOLA LUB OŚRODKA:
- Prawo wystąpienia do gminy o zorganizowanie dowozu do szkoły, przedszkola lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego dla dziecka niepełnosprawnego lub dofinansowanie dowozu przysługuje:
a) rodzicom dziecka,
b) prawnym opiekunom.
-
Wniosek dostępny jest w Biurze Obsługi Oświaty Samorządowej w Tarnowie oraz na stronie Biura Obsługi Oświaty Samorządowej w Tarnowie Opolskim boostarnowopolski.naszbip.pl lub Gminy Tarnów Opolski tarnowopolski.pl
- Zalecany termin składania wniosków – do 15 czerwca na nowy rok szkolny.
-
UPRAWNIENI DO OBJĘCIA DOWOZEM DO SZKOŁY, PRZEDSZKOLA LUB OŚRODKA (art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe)
- Do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka – niepełnosprawne dzieci pięcioletnie i sześcioletnie oraz dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe.
- Do najbliższej szkoły podstawowej – uczniowie niepełnosprawni, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 ustawy – Prawo oświatowe.
- Do najbliższej szkoły ponadpodstawowej – uczniowie z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. roku życia.
- Do ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki – dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych), a także dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 24. rok życia.
- Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 25. rok życia.
-
ZWROT KOSZTÓW PRZEJAZDU UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ RODZICÓW (art. 39 a ustawy Prawo oświatowe)
- Zwrotu kosztów przejazdu uczniów niepełnosprawnych oraz rodziców z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka zapewnianego przez rodziców prywatnym samochodem osobowym lub gdy rodzice powierzyli wykonywanie transportu i sprawowanie opieki w czasie przewozu innemu podmiotowi dokonuje się na podstawie umowy pomiędzy rodzicami a Wójtem Gminy Tarnów Opolski.
- Umowa może być zawarta z jednym rodzicem – jeśli koszty dowożenia ponosi on samodzielnie lub posiada pełnomocnictwo drugiego rodzica do zawarcia umowy w jego imieniu, we wspólnym interesie.
- Umowę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż okres zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym.
- Podstawą do obliczenia kwoty zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu ucznia niepełnosprawnego oraz jego rodzica z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka jest wzór:
koszt = (a-b) * c * d/100 gdzie:
a – liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno- wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy i z powrotem,
b – liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,
c – średnia cena jednostki paliwa w danej gminie, właściwego dla danego pojazdu,
d – średnie zużycie paliwa w jednostkach na 100 kilometrów dla danego pojazdu według danych producenta pojazdu.
- Średnią cenę jednostki paliwa w gminie określa na każdy rok szkolny rada gminy, w drodze uchwały, uwzględniając ceny jednostki paliwa w gminie.
- Jeżeli rodzice powierzyli wykonywanie transportu i sprawowanie opieki w czasie przewozu innemu podmiotowi, kwotę zwrotu kosztów przewozu ustala się także zgodnie z ww. wzorem.
Załączniki:
wniosek dowóz organizowany przez Gminę
Wersja XML