Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

ROWEREM WOKÓŁ TARNOWA OPOLSKIEGO Trasa nr 4: Z Tarnowa Opolskiego do Kamienia Śląskiego i kamieniołomów

ROWEREM WOKÓŁ TARNOWA OPOLSKIEGO Trasa nr 4: Z Tarnowa Opolskiego do Kamienia Śląskiego i kamieniołomów

Opis trasy, mapa i zdjęcia: Przemysław Supernak, SuperGlob https://www.facebook.com/superglob1/

Długość trasy: 23,1 km

Szczegółowa mapa trasy:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1nW0U7JZgwVhJUPGQ-w7FQvwosM6JMi3_&usp=sharing

GPXTarnów Opolski 04 - do Kamienia Śląskiego i kamieniołomów.gpx
Tarnów Opolski od zawsze kojarzy się z zakładami wapienniczymi, ponieważ okolice są niezwykle bogate w złoża wapnia. Ślady tego można zobaczyć nawet w herbie gminy. Podczas tej wycieczki mijamy aż trzy kamieniołomy, w których wydobywa się ten minerał. Dwa z nich są doskonale widoczne z dróg, którymi będziemy przejeżdżać, dzięki czemu na trasie czekają nas wyjątkowe krajobrazy. Spotkamy jednak również inne atrakcje przyrodnicze, a także ciekawe zabytki w jednej z najpiękniejszych opolskich wsi – Kamieniu Śląskim.

Wycieczkę rozpoczynamy na skwerze przy ul. Marcina. Jedziemy w kierunku południowym, oddalając się od kościoła św. Marcina (więcej informacji: trasa nr 2 „Z Tarnowa Opolskiego do Suchego Boru”). Dojeżdżamy do skrzyżowania przy ul. Klimasa i skręcamy w lewo, w ul. Powstańców Śląskich, którą jedziemy cały czas prosto, aż wyjedziemy z Tarnowa na pola. Możemy też pojechać skrótem i na pierwszym rozwidleniu skręcić w prawo, w ul. Ogórkową (trasa niebieska w Google Maps). To krótszy i łatwiejszy wariant trasy, który prowadzi zielonym szlakiem rowerowym (opis na końcu). Jednak omijamy wówczas ciekawy krajobrazowo kamieniołom w Otmicach. Skrót przebiega nieopodal kamieniołomu tarnowskich zakładów wapienniczych, który znajduje się po prawej stronie, za torami i drzewami. Wstęp na jego teren nie jest dozwolony, ponieważ prowadzone są tam intensywne prace wydobywcze.

Na polach za Tarnowem, na pierwszym rozwidleniu jedziemy w lewo i kilometr dalej przejeżdżamy przez niewielki zagajnik. Sześćset metrów za nim przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie polnych dróg i po kolejnych 500 metrach skręcamy w prawo, dojeżdżając do krawędzi kamieniołomu w Otmicach. Jedziemy w prawo wyboistą drogą wokół jego krawędzi. Stąd roztacza się najlepszy widok na strome klify kamieniołomu. Za kamieniołomem docieramy do asfaltowej szosy, która po chwili mija po lewej stronie ukryty w zieleni budynek mieszkalny. Tuż za nim skręcamy w lewo i od razu w prawo na wygodną drogę gminną, która przecina tory kolejowe.

Za przejazdem kolejowym skręcamy ostro w lewo w leśną drogę. Sześćset metrów dalej skręcamy w prawo. Jedziemy prosto przez jedno skrzyżowanie dróg leśnych, potem drugie, na którym droga łagodnie skręca w prawo. Dalej jedziemy prosto ok. 1,5 km i skręcamy w prawo na drugim leśnym skrzyżowaniu. Dalej znów prosto ok. 1,5 km, aż skończy się las. Tu skręcamy w lewo i po chwili mijamy po prawej stronie pole golfowe Karolinka Golf Park. To pięknie zagospodarowany teren, na który można wejść również jeśli nie gramy w golfa. Spacerując alejkami, musimy tylko pamiętać, by nie przeszkadzać grającym i dla własnego bezpieczeństwa nie wchodzić na łąki, na których toczy się gra.

Za budynkami klubu golfowego wyjeżdżamy z zadrzewionego terenu, widząc przed sobą ogrodzenie lotniska sportowego w Kamieniu Śląskim. Na jego terenie znajduje się również tor wyścigowy Silesia Ring. Przy lotnisku skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż pola golfowego, aż do jego końca. Dojeżdżamy do budynku Zespołu Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Sebastianeum, przed którym skręcamy w prawo, w ul. 1 Maja. Za dwoma zakrętami skręcamy w lewo, w ul. Bronisławy i po chwili docieramy do centrum Kamienia Śląskiego. Przed sobą widzimy malowniczy staw z fontanną i ławeczkami wokół. Po jego prawej stronie widać kościół św. Jacka. Po lewej stronie z kolei znajduje się brama wjazdowa do jednego z piękniejszych pałaców na Opolszczyźnie – pałacu Odrowążów.

Pałac zwany również Sanktuarium św. Jacka wedle udokumentowanej historii liczy sobie ok. 900 lat. Oczywiście obezna bryła pałacu jest znacznie młodsza. Pierwotnie był to zamek obronny, w którym gościł m.in. Bolesław Krzywousty. Później stał się on siedzibą rodową magnatów śląskich, do których należał Kamień Śląski i okoliczne ziemie. Zniszczony podczas II wojny światowej został odbudowany na początku lat 90-tych XX w. Obecnie należy do Diecezji Opolskiej i jest znaczącym ośrodkiem pielgrzymkowym na Śląsku. Pałac otoczony jest parkiem, w którym często pasą się owce. Stoi w nim również ciekawa wieża z dzwonami. Miejsce świetnie nadaje się na dłuższy odpoczynek. Warto tu również zatrzymać się na obiad w tutejszej popularnej restauracji z kuchnią śląską.

Opuszczając teren sanktuarium kierujemy się w lewo, ulicą Parkową wzdłuż muru otaczającego park. Po chwili skręcamy w lewo (tak samo jak mur) i wyjeżdżamy na łąki. Po lewej stronie zaczyna się pas startowy lotniska, po prawej zaś rozległa łąka, na której spotkać można susły. W oddali widać wieżę do obserwacji tych sympatycznych zwierząt.

Za łąką dojeżdżamy do pierwszych zabudowań wioski Kamionkek. Skręcamy w prawo i asfaltową szosą biegnącą skrajem wioski dojeżdżamy do skrzyżowania na skraju lasu. Jedziemy prosto do lasu i po chwili docieramy na skraj trzeciego kamieniołomu na trasie naszej wycieczki - kamieniołomu Górażdże. Znajduje się w nim ścieżka przyrodnicza, którą można zwiedzać w zorganizowanych grupach, po uzgodnieniu z kierownikiem kopalni. Więcej informacji: https://www.gorazdze.pl/pl/sciezka_przyrodniczo_dydaktyczna.JK Na dnie kamieniołomu można podziwiać zapierające dech w piersiach, strome, wapienne ściany.

Jeśli nie jesteśmy w zorganizowanej grupie i nie umówiliśmy wcześniej wycieczki, pozostaje nam udać się w drogę powrotną do Tarnowa. Wracamy do asfaltowej drogi gminnej i skręcamy w lewo. Po chwili szosa skręca w prawo i dociera do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Po prawej stronie widać Kamień śląski. Jedziemy lekko pod górkę. Po chwili dołącza do nas niebieski szlak rowerowy. Po 3,5 km od skrzyżowania docieramy do Kosorowic, gdzie skręcamy w prawo i jedziemy wygodną drogą dla rowerów, którą biegnie czerwony szlak rowerowy. Przy boisku mijamy Aleję Gwiazd poświęconą polskim kabaretom (więcej informacji: trasa nr 1 „Z Tarnowa Opolskiego wokół Lasu Tarnowskiego”). Półtora kilometra dalej wjeżdżamy do Tarnowa Opolskiego, mijając po lewej stronie Urząd Gminy. Tu możemy zakończyć wycieczkę korzystając z inhalacji w tężni solankowej stojącej tuż obok urzędu (więcej informacji: trasa nr 1 „Z Tarnowa Opolskiego” wokół Lasu Tarnowskiego”).

Skrót z Tarnowa Opolskiego zielonym szlakiem rowerowym.

(trasa niebieska w Google Maps)

Jadąc od kościoła św. Marcina w Tarnowie Opolskim, na skrzyżowaniu przy ul. Klimasa skręcamy w lewo w ul. Powstańców Śląskich. Następnie na pierwszym rozwidleniu dróg jedziemy łagodnie w prawo, w ul. Ogórkową. Jedziemy cały czas prosto wzdłuż torów kolejowych, aż dotrzemy do zabudowań dawnej rezydencji Pawła Ogórka, przedwojennego właściciela zakładów wapienniczych. Tu skręcamy w prawo i po chwili przejeżdżamy przez tory kolejowe. Za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo i mijamy opuszczone budynki mieszkalne. Osiemset metrów dalej mijamy stację kolejową Kamień Śląski i zabudowania przysiółka Rajsówka. Tuż za nimi dojeżdżamy do asfaltowej drogi gminnej, gdzie skręcamy ostro w prawo, wracając na trasę główną wycieczki.

 

 

Wersja XML