Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

ROWEREM WOKÓŁ TARNOWA OPOLSKIEGO Trasa nr 1: Z Tarnowa Opolskiego wokół Lasu Tarnowskiego

ROWEREM WOKÓŁ TARNOWA OPOLSKIEGO- Trasa nr 1: Z Tarnowa Opolskiego wokół Lasu Tarnowskiego      

Opis trasy, mapa i zdjęcia: Przemysław Supernak, SuperGlob https://www.facebook.com/superglob1/ 

Długość trasy: 18,9 km

Szczegółowa mapa trasy:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=18cuHdl7N45_ZL6sPZzWOlM4pOpXOMjCF&usp=sharing GPXTarnów Opolski 01 - wokół Lasu Tarnowskiego.gpx
Niedługa i łatwa wycieczka biegnąca prawie w całości lasami. Doskonała na aktywny, rodzinny wypoczynek na łonie natury. W lecie znajdziemy tu cień chroniący nas przed upałami. Z kolei jesienią warto się tu wybrać na grzybobranie. Trasa dociera do granic Opola, przez co jest świetną propozycją również dla mieszkańców stolicy naszego województwa i odwiedzających ją turystów.

Wycieczkę zaczynamy przy Urzędzie Gminy, nieopodal stacji kolejowej. Już na jej początku czeka nas niezwykła atrakcja – tężnia solankowa. Zbudowana w 2019 roku i sfinansowana ze środków przekazanych przez Zakłady Wapiennicze Lhosit, stanowi doskonałą namiastkę Ciechocinka czy innych polskich uzdrowisk. Stojąca na zielonym skwerze za Urzędem Gminy, drewniana altana otoczona ławkami wznosi się nad konstrukcją pokrytą gałązkami tarniny, z której słynie gmina Tarnów Opolski. Warto tu wspomnieć, że tarnina znajduje się również w herbie gminy i jest jej najbardziej rozpoznawalnym symbolem. To od niej miejscowość wzięła swoją nazwę. Po gałązkach spływa solanka sprowadzona z Zabłocia, gdzie jest wydobywana od 1892 roku. Tworzy ona odświeżającą mgiełkę o dużych walorach leczniczych, dzięki wysokiej zawartości biogenicznego jodu. Inhalacja szczególnie polecana jest na astmę, nadciśnienie, różnego rodzaju alergie czy infekcje. Najlepsze efekty przynosi stosowana regularnie, raz w tygodniu przez około 45-60 min. Tężnia dostępna jest bezpłatnie przez całą dobę. Ponieważ nasza trasa nie tylko zaczyna się w tym miejscu, ale również kończy, wizyta w tężni może być doskonałym zwieńczeniem wycieczki.

Spod tężni ruszamy w kierunku zachodnim, wygodną drogą dla rowerów wzdłuż drogi gminnej prowadzącej do Przyworów Opolskich. Biegnie tędy dobrze oznaczony czerwony szlak rowerowy. Już po kilku minutach docieramy do Kosorowic, gdzie czeka nas kolejna niespodzianka. Tuż przy boisku sportowym, na niewielkim skwerku znajduje się Aleja Gwiazd poświęcona polskim kabaretom. Uhonorowano na niej kabaret Paranienormalni, kabaret Młodych Panów, Kabaret Neonówka oraz Marcina Dańca. Oczywiście każdy z nich gościł w gminie na występie. Nieopodal znajdują się również zabawne ozdoby powstałe z opon – wielki zegar i zielona żaba z klombami kwiatów.

Jadąc czerwonym szlakiem, docieramy do centrum Kosorowic i na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, wjeżdżając na niebieski szlak rowerowy. Drogą tą prowadzi słynny szlak pielgrzymkowy Via Regia, zwany też drogą św. Jakuba. Trasą oznaczoną charakterystyczną żółtą muszlą przegrzebka, możemy dotrzeć aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Na skraju wioski mijamy boisko i wjeżdżamy do Lasu Tarnowskiego, który ciągnie się aż do granic Opola. Na początku lasu dojeżdżamy do rozwidlenia dróg leśnych, na którym skręcamy zgodnie z niebiskim szlakiem w lewo. Dalej czeka nas długa, prosta droga. Miłośnicy obserwacji zwierzyny leśnej mogą skorzystać z ustawionych przy niej ambon obserwacyjnych.

Po przejechaniu ok. 3 kilometrów dojeżdżamy do dużego, leśnego skrzyżowania przy którym możemy chwilę odpocząć, na ustawionych tu ławeczkach. Znajdują się tu również dwa charakterystyczne obiekty: głaz i krzyż lokalnego koła łowieckiego oraz głaz-pomnik leśniczego Hugo von Ehrensteina. Powszechnie powtarzana legenda głosi, że ustawiono go w miejscu, w którym leśniczy zginął z rąk kłusowników. Nie jest to jednak prawdą. W rzeczywistości uhonorowano go za wprowadzenie do miejscowych lasów nowoczesnej gospodarki leśnej. Von Ehrenstein wprowadził podział lasu na sektory, co powszechnie stosowane jest do dziś.

Na leśnym skrzyżowaniu jedziemy dalej prosto. Niecałe dwa kilometry dalej docieramy do leśnego przejazdu kolejowego. Niestety po ostatnim remoncie linii kolejowej został on zlikwidowany i aby go przekroczyć trzeba zejść z roweru i ostrożnie przenieść go przez tory, za którymi wracamy na drogę. Aby ominąć to miejsce, trzeba skorzystać z objazdu (trasa niebieska w Google Maps). Kilometr od pomnika leśniczego skręcamy w lewo, następnie w drugą leśną drogę w prawo. Wyjeżdżamy z lasu obok niewielkiego stawu, mijamy oczyszczalnię ścieków, za którą skręcamy w prawo, na asfaltową szosę, po czym znów skręcamy w prawo, w pierwszą drogę polną. Jadąc prosto na następnym skrzyżowaniu, wracamy na trasę główną naszej wycieczki.

Jeśli zdecydowaliście się przekroczyć nieczynny przejazd kolejowy, po chwili wyjeżdżacie z lasu i docieracie do pierwszych zabudowań opolskiej dzielnicy Malina, skąd można łatwo dotrzeć do centrum Opola. Na skrzyżowaniu polnych dróg skręcamy w prawo. Po chwili jedziemy skrajem lasu, w głąb którego wjeżdżamy 500 m. dalej. Mijamy jedno skrzyżowanie leśnych dróg i na następnym, tuż za polaną z młodnikiem, skręcamy w prawo. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto, w kierunku wschodnim, aż wyjedziemy z lasu do Walidróg. Po drodze towarzyszy nam las sosnowy przeplatany od czasu do czasu brzozami i dębami oraz gęsto porośnięty paprociami.

W Walidrogach wyjeżdżamy prosto z lasu na ruchliwą drogę krajową nr 94. Skręcamy w prawo i jedziemy ok. 150 m. poboczem drogi do niewielkiego kościółka św. Krzysztofa. Tu warto zatrzymać się na chwilę. Tuż za kościółkiem stoi pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej. Monument jest o tyle ciekawy, że w jego centralnej części wmurowano fragmenty wieżyczki czołgu. Po drugiej stronie ulicy znajduje się z kolei ciekawy, zabytkowy budynek Restauracji Myśliwskiej, w której zachowało się dawne wnętrze i wyposażenie.

Tuż przed kościołem skręcamy w lewo, wjeżdżając na zielony szlak rowerowy. Następne 2 km jedziemy znów lasem, cały czas prosto. Na jej końcu skręcamy w prawo i od razu w lewo, wjeżdżając z powrotem do Tarnowa Opolskiego, tuż przy stadionie sportowym. Za stadionem przecinamy prosto skrzyżowanie, wjeżdżając w ul. Koraszewskiego. Skręcamy w pierwszą w lewo ul. Kopernika, jedziemy nią do końca i docieramy stacji kolejowej, nieopodal której zaczynaliśmy trasę. Tu nasza wycieczka się kończy. Teraz pora na mniej aktywny wypoczynek i inhalację przy tężni solankowej.

 

 

Wersja XML