Kontrast:
Rozmiar czcionki:
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1-5 - Menu
Menu portalu Gminy Tarnów Opolski
Menu portalu flora i fauna Gminy Tarnów Opolski
BIP

Pomniki przyrody

pomnik_przyrody 1.jpeg

Stare mające nawet po kilkaset lat drzewa to świadkowie wielu ważnych, zdarzeń z naszej historii, zdarzeń wielkich i doniosłych, czasem drobnych i wzruszających, składających się na losy wielu pokoleń. Są też wyjątkowymi elementami przyrody. Dziś wyróżniające się wyglądem, nierzadko olśniewająco piękne, potężne, ale często chore wymagające naszej opieki i ochrony. Takie drzewa lub grupy drzew można wpisać do rejestru pomników przyrody.

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

dygowy dąb.jpeg
Obecnie na terenie Gminy Tarnów Opolski występuje jeden pomnik przyrody wpisany do rejestru prawnych form ochrony przyrody województwa opolskiego - klon w miejscowości Nakło.

Dodatkowo w gminie znajdują sie obszary, które są proponowane do objęcia ochroną z uwagi na walory przyrodnicze oraz krajobrazowe. Jest to np. 200 letni dąb, którego spotkać można w miejscowości Miedziana. Wiąże się z nim legenda o powstaniu wsi. Miedziana została założona, jako kolonia z 20 gospodarstwami, przez króla Fryderyka II w ramach akcji kolonizacyjnej zwanej "osadnictwem fryderycjańskim" w latach 1741-1785. Król pruski miał złożyć na Śląsku Opolskim 55 kolonii. Osada początkowo nosiła nazwę Kosorowicka Kolonia. Wg legendy, na początku powstania Kolonii zasadzono na polu dąb, który rośnie do dziś, a jego gwarowa nazwa to "Dygów dąb".

Na uwage zasługują również dwie topole czarne o obwodzie pni ok. 3 m, rosnące w sąsiedztwie koryta Odry na skraju zabudowy wsi Kąty Opolskie.

 

dąb.jpeg

 

 

 

Niewykluczone, że wokół nas rośnie jeszcze wiele okazów, zasługujących na charakterystyczną zieloną tabliczkę z orzełkiem i napisem "Pomnik przyrody prawem chroniony". Rozejrzyjmy się!!!  

                   

 


Urząd Gminy w Tarnowie Opolskim
ul. Dworcowa 6
46-050 Tarnów Opolski
tel. 77 46 40 850 77 46 44 133 77 46 44 132
fax 77 46 44 282
e-mail:
Statystyka wizyt:
ogółem: 4436403
w tym miesiącu: 223515
dzisiaj: 2502